Skocz do zawartości
Zdjęcie

The Elder Scrolls V: Skyrim

Poradnik

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

#1 Siriondel

Siriondel

  PAJĄK-TURYSTA

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 1143 postów
 • Gadu-Gadu
 • PSNidSiriondel
 • Skąd:z krainy Brzeskich Słoików.

Napisano 25 luty 2012 - 23:23:35

*
Popularny

Dołączona grafika


Informacje ogólne:
Ilość trofeów: 51/1x Dołączona grafika 1x Dołączona grafika 14x Dołączona grafika 35x Dołączona grafika
Trofea online: 0
Trofea offline: 51
Najtrudniejsze trofea: brak. Jedne są bardziej czasochłonne, inne mniej, ale nie da się wyróżnić jakiegoś stricte trudniejszego do pozostałych. Naprawdę.
Trofea możliwe do pominięcia: Dołączona grafika Oblivion Walker
Czas potrzebny do zdobycia platyny: 100 godzin +

Wstęp:
Skyrim, piąta gra z kultowej już serii The Elder Scrolls tworzonej przez utalentowaną ekipę z Rockville, Bethesda Softworks. Po raz kolejny wkraczamy do świata Tamriel i wcielając się w stworzonego przez siebie bohatera, stawiamy czoła śmiertelnemu zagrożeniu. Niesamowity klimat mroźnych pustkowi prowincji Skyrim, otwarty na eksplorację świat, mnóstwo rzeczy do roboty i ciekawa opowieść czynią tę pozycję jedną z najlepszych gier 2011 roku, a dla wielu najlepszą z nich.

Skyrim jest olbrzymią, wciągającą grą i w zasadzie ciężko grać w nią skupiając się na trofeach, szczególnie kiedy większość z nich wpada właściwie sama - zestaw jest świetnie skonstruowany IMO - tak, by gracz poznał i spróbował wszystkich aspektów gry i ukończył wszystkie co ważniejsze historie. Ponadto, wszystkie pucharki można zrobić jedną tylko postacią. Tak więc zanurz się w tym świecie, stwórz bohatera jakiego tylko chcesz i baw się dobrze, większość trofeów powinna wpaść na drodze do 50 poziomu. Rób co tylko chcesz i w takiej kolejności w jakiej Ci się tylko podoba. Miej na uwadze jedynie pucharek, który można pominąć, wspomniany wyżej. Przeoczyć go nieświadomie dość łatwo, a jeżeli zmarnujesz szansę mając już kilkadziesiąt godzin na liczniku, głupio byłoby zaczynać nową grę tylko po jedno trofeum.

Na koniec wstępu kilka moich uwag do gry i poradnika, z którymi warto się zapoznać:
 • Poradnik ma na celu pokrycie wszystkich ważnych aspektów na drodze do platyny, o których warto napisać, ale bez brania czytelnika za rączkę i pokazywania mu palcem, co jest tu, co jest tam i gdzie wcisnąć jaki guzik. W Skyrim prawdziwą przyjemność sprawia poznawanie gry i nie chciałem tego nikomu odbierać. Poza tym starałem się utrzymać poradnik tak bardzo spoiler-free, jak to tylko możliwe.
 • Skyrim to kosmiczna wręcz ilość miejsc do odwiedzenia potencjalnie nieskończona ilość questów. Mnóstwo możliwości w grze wideo może generować równie wiele problemów i bugów. Teoretycznie w każdym zadaniu może trafić się jakiś błąd, a czasami na tyle paskudny, że uniemożliwi Ci ukończenie questa. Są to rzadkie przypadki i nie ma co panikować, ale warto mimo wszystko o tym wiedzieć. NIGDY nie trzymaj jednego pliku zapisu. Niech będą to co najmniej 3, żeby w razie czego można było wrócić i zapobiec powstaniu problemu. Gra cierpi też na rozmaite problemy techniczne, ale są one coraz mniejsze z każdą kolejną łatką. Słynne spadki wydajności, które do niedawna uniemożliwiały komfortową grę, zostały właściwie wyeliminowane w łatce 1.4. W temacie gry na forum przedstawiłem kilka porad, do których możesz zastosować się, by poprawić komfort płynący z grania. LINK
 • Postarałem się również, by poradnik był tak zwięzły, jak tylko może być. Skupia się na trofeach, a nie na opisywaniu prostych czynności, które znajdziesz w instrukcji dołączonej do gry czy w sekcji pomocy w menu pauzy. Nie ma tutaj także opisywania questów, szczególnie kiedy do każdego celu w niemal każdym zadaniu prowadzi strzałka. Ponadto, w opisach trofeów frakcji generalnie wymienione jest tylko to, co należy zrobić, by zdobyć puchar. Frakcje bowiem z reguły oferują znacznie więcej, poboczne zadania, trening i wiele innych możliwości.
 • Poradnik nie zawiera porad nt. wykorzystywania glitchy czy exploitów. Uważam, że nie o to w takich grach chodzi.
 • W Skyrim występuje sprytny system tzw. radiant story, który zapamiętuje, co Twoja postać robiła, gdzie była i jak się zachowywała, a następnie inteligentnie generuje takie a nie inne reakcje otoczenia. Wchodzą w to też radiant quests, czyli pewne zadania mogące powtarzać się w nieskończoność, a gra dla nich wybiera losowo lokacje (preferując jeszcze nie odwiedzone miejsca), a czasem spawnuje specjalnych bezimiennych NPC tylko pod te questy. W poradniku takie zadania będę określał losowymi.
 • Skyrim nie ma i najprawdopodobniej nie będzie w Polsce w wersji PL, więc poradnik zakłada, że skoro grasz na PS3, generalnie rozumiesz w co grasz i znasz język angielski. Nie ma więc tutaj tłumaczenia niczego na siłę oraz zachowana będzie oryginalna terminologia, nazwy i opisy trofeów, jeśli tylko to będzie możliwe i zdanie nie będzie wyglądało kretyńsko.
 • Ponieważ na tle forum zielona czcionka jest dużo czytelniejsza niż czerwona, wszystkie szczególnie ważne informacje będą oznaczane czcionką zieloną.

MAPA SKYRIM

W poradniku nieraz odniosę się do konkretnego miejsca, które należy odwiedzić. By oszczędzić Ci szukania lokacji czy klikania w pierdyliard linków do Wiki, zamieszczam tutaj kosmiczną mapę Skyrim autorstwa ludzi z serwisu GameBanshee, która jest podzielona na sekcje oznaczone literą i cyfrą, niczym plansza do gry w statki. Gdy będę odnosił się do lokacji, podam tylko kod kwadratu (w nawiasie na niebiesko) , w którym się ona znajduje i już.


Poradnik:
(trofea w kolejności z XMB)

Dołączona grafika Platinum Trophy Dołączona grafika
Collect all other 50 Trophies for this Trophy


Standardowo, platynka wpadnie po zdobyciu wszystkich pozostałych pucharków.

Dołączona grafika Unbound Dołączona grafika
Complete "Unbound"

To pierwsze trofeum, jakie zdobędziesz w grze, bowiem Unbound, to pierwszy quest fabularny i od niego zaczyna się rozgrywka. Jest to też taki mini-tutorial, który zapozna Cię ze sterowaniem, podstawowym zarządzaniem ekwipunkiem i podstawową mechaniką walki.

Dołączona grafika Bleak Falls Barrow Dołączona grafika
Complete "Bleak Falls Barrow"

Trofeum zdobędziesz po wykonaniu kolejnych questów fabularnych, Before the Storm oraz Bleak Falls Barrow.

Spoiler nt. zadania pobocznego The Golden Claw:
Spoiler


Dołączona grafika The Way of the Voice Dołączona grafika
Complete "The Way of the Voice"

Kolejne questy fabularne, jakie musisz wykonać, by zdobyć następny pucharek związany w głównym wątkiem, to Dragon Rising i oczywiście The Way of the Voice.

Dołączona grafika Diplomatic Immunity Dołączona grafika
Complete "Diplomatic Immunity"

Puchar wpadnie po wykonaniu następujących questów fabularnych: The Horn of Jurgen Windcaller, A Blade in the Dark oraz Diplomatic Immunity.

Dołączona grafika Alduin's Wall Dołączona grafika
Complete "Alduin's Wall"

Następne zadania głównego wątku, po których zdobędziesz kolejny puchar, to A Cornered Rat i Alduin's Wall.

Dołączona grafika Elder Knowledge Dołączona grafika
Complete "Elder Knowledge"

Wpadnie po wykonaniu tych questów fabularnych: The Throat of the World oraz Elder Knowledge.

Dołączona grafika The Fallen Dołączona grafika
Complete "The Fallen"

Kolejne trofeum związane z fabułą; kolejne zadania to Alduin's Bane, Season Unending i oczywiście The Fallen.

Uwaga!
Jeżeli wcześniej wykonane przez Ciebie zostały wszystkie zadania z questline'a Civil War, nie będzie możliwe wykonanie zadania Season Unending. Tym samym główny wątek stanie się o jedno zadanie krótszy.

Dołączona grafika Dragonslayer Dołączona grafika
Complete "Dragonslayer"

Ostatnie trofeum związane z głównym wątkiem fabularnym otrzymujesz po ukończeniu questów The World-Eater's Eyrie, Sovngarde i finałowego Dragonslayer.
Na koniec czeka Cię jeszcze kilka dialogów i świetnych scenek, ale gra się nie kończy, bowiem po zakończeniu głównego wątku możesz dalej grać, by zrobić i odwiedzić wszystko, co zostało Ci do zrobienia i odwiedzenia.

Dołączona grafika Take Up Arms Dołączona grafika
Join the Companions


Companions, czyli ogólnie rzecz biorąc, odpowiednik gildii wojowników. Ich siedzibą jest budynek Jorrvaskr w Whiterun, udaj się właśnie tam, by się do nich przyłączyć. Aby rozpocząć zadanie Take Up Arms, którego wykonanie daje Ci powyższy pucharek, pogadaj z ich liderem, Kodlakiem. Wcześniej podczas rozgrywki (np. poprzez wyciąganie informacji od karczmarzy) mogłeś/-aś otrzymać zadanie w zakładce Misc dziennika - Talk to the leader of the Companions. Strzałka wskaże Ci wtedy dokładne miejsce, w którym Kodlak się znajduje.

Uwaga!
The Elder Scrolls Wiki podaje, że podczas naszej pierwszej wizyty w lokacji Pelagia Farm niedaleko Whiterun, jeżeli jeszcze nie jesteśmy członkiem gildii, ma miejsce walka kilku Companions z gigantem. Po pokonaniu giganta otrzymujemy zaproszenie do Jorrvaskr, by się do nich przyłączyć. U mnie jednak nic takiego nie miało miejsca.

Dołączona grafika Blood Oath Dołączona grafika
Become a member of the Circle

By zostać członkiem Kręgu zbierającego najbardziej zaufanych, najbardziej doświadczonych i najważniejszych członków Companions, musisz wykonać szereg zadań:
- jedno lub więcej z grupy losowych questów przydzielanych przez liderów gildii: Trouble in Skyrim, Animal Extermination, Hired Muscle, Family Heirloom, Escaped Criminal albo Rescue Mission. To są proste robótki - udaj się na miejsce, załatw sprawę, wróć i zdaj raport. U mnie wystarczyło jedno do ruszenia questline'a dalej, ale możesz oczywiście wykonać więcej za dodatkową gotówkę.
- quest Proving Honor.
- kolejne zadanie z grupy losowych zadań.
- rozpoczęcie questa The Silver Hand.
Puchar wpadnie podczas pewnego wydarzenia w środku zadania The Silver Hand. Nie zdradzam szczegółów, by nie zepsuć nikomu zabawy.

UWAGA! Bug, który może uniemożliwić Ci wykonanie questline'a, jeżeli dużo eksplorowałeś/-aś!
Ze swojego doświadczenia przy dobieraniu losowego zadania polecam ominąć Farkasa i jego Trouble in Skyrim i zamiast tego udać się np. do Aeli po Animal Extermination albo do Vilkasa np. po Rescue Mission. Może zdarzyć się bowiem tak, że już oczyściliśmy jakiś loch, a Farkas zleci nam nam zlikwidowanie lidera jakiejś grupy bandytów lub potworów, który się NIE odradza - z tego właśnie lochu! Przykładem może być zabicie lidera Sprigganów w Shadowgreen Cavern albo maga o imieniu Sild przebywającego w Rannveig's Fast. Jeżeli wcześniej już obszar został przez Ciebie oczyszczony i wrogowie zabici, strzałka questa może wskazywać na grunt albo na zwłoki. I pozamiatane. Na PC można poradzić sobie komendami konsoli, na PS3 musisz wczytać zapis. Jeżeli go nie masz - jedyną opcją jest nowa gra.


Dołączona grafika Glory of the Dead Dołączona grafika
Complete "Glory of the Dead"


Trofeum zdobywasz po ukończeniu całego powyższego questline'a. Kolejność zadań od ostatniego trofeum przedstawia się następująco:
- dokończenie zadania The Silver Hand
- kolejne zadania z grupy zadań losowych - tym razem przydziela je Aela, a możliwości to Striking the Heart, Retrieval albo Stealing Plans. U mnie do ruszenia opowieści potrzebne było ukończenie dwóch questów z tej grupy.
- quest Blood's Honor
- quest Purity of Revenge
- quest Glory of the Dead, który zamyka questline'a tej frakcji.

Dołączona grafika Gatekeeper Dołączona grafika
Join the College of Winterhold


Czas na zadania frakcji magów z koledżu w Winterhold, nie będę nazywał ich gildią, gdyż w grze wyraźnie oddzielają swoją frakcje od gildii magów. Trofeum otrzymujemy za przyłączenie się do koledżu, co oznacza wykonanie pierwszego zadania z tej frakcji - First Lessons. Otrzymasz je podczas pierwszej rozmowy z Faraldą, która stoi na moście w Winterhold.
Podobnie jak z poprzednią frakcją, tutaj też może zaprowadzić Cię małe zadanie z zakładki Misc dziennika, które pojawia się, gdy zapytasz dowolnego karczmarza, gdzie można nauczyć się czegoś więcej o magii.

Dołączona grafika Revealing the Unseen Dołączona grafika
Complete "Revealing the Unseen"


Do tego trofeum prowadzą następujące questy z koledżu:
- Under Saarthal
- Hitting the Books
- Good Intentions
- Revealing the Unseen

Dołączona grafika The Eye of Magnus Dołączona grafika
Complete "The Eye of Magnus"

Trofeum otrzymasz, gdy zamkniesz całego questline'a. Kolejność zadań jest następująca:
- Containment
- The Staff of Magnus
- The Eye of Magnus, kończące główne zadania tej frakcji.

Dołączona grafika Taking Care of Business Dołączona grafika
Join the Thieves Guild


Niesławna Gildia Złodziei z miasta Riften. Schemat jest dość podobny do poprzednich frakcji - pierwsze trofeum otrzymasz za dołączenie do Gildii, co tym razem równa się z wykonaniem zadań:
- A Chance Arragement
- Taking Care of Business
By dołączyć do Gildii, porozmawiaj z Brynjolfem, którego znajdziesz w Riften na placu przed gospodą, prowadzi on jeden z kramów. Być może nawet to on znajdzie Ciebie i sam zacznie rozmowę.

Warto wspomnieć, że dołączenie do Gildii umożliwa bardzo szybkie zwiększanie ciężaru sakiewki, a co za tym idzie - pozwoli szybko uporać się z trofeum Golden Touch Dołączona grafika.

Dołączona grafika Darkness Returns Dołączona grafika
Complete "Darkness Returns"


Darkness Returns, to w zasadzie zadanie zamykające opowieść tej frakcji. Prowadzą do niego następujące questy:
- Loud and Clear
- Dampened Spirits
- Scoundrel's Folly
- Speaking with Silence
- Hard Answers
- The Pursuit
- Trinity Restored
- Blindsighted

Ciekawostka!
Pod koniec questa Blindsighted otrzymujemy specjalny artefakt, który może służyć jako niezniszczalny wytrych. Oczywiście jest to przedmiot fabularny i prędzej czy później będzie trzeba się go pozbyć, ale można się wstrzymać z dokończeniem questline'a, by pobawić się trochę tym przedmiotem. Mając go w kieszeni, wejdziesz wszędzie i cały skill Lockpicking jest w sumie kompletnie bezużyteczny. Możesz więc go bezstresowo rozwijać na później i otworzyć wszystkie zamki, które wcześniej były przez Ciebie omijane, kiedy ich otworzenie było praktycznie niemożliwe. Przydatna rzecz w eksploracji, lub kiedy chcesz uciec z więzienia.

Dołączona grafika One with the Shadows Dołączona grafika
Returned the Thieves Guild to its former glory


Przywrócenie Gildii Złodziei to jej dawnej chwały oznacza w praktyce wykonanie questa Under New Management, które otrzymasz od Brynjolfa w trakcie questline'a. By ukończyć zadanie, musisz wykonać Darkness Returns oraz kilka specjalnych zadań, o których parę słów poniżej.

Vex i Delvin z Gildii (znajdziesz ich naturalnie w tawernie The Ragged Flaggon) oferuja Ci małe robótki z grupy losowych zadań, które możesz wykonywać w nieskończoność za dodatkową gotówkę. To są szybkie typowo złodziejskie zadania - kradzież czegoś albo podłożenie komuś skradzionego przedmiotu. Szczegóły otrzymasz rozmawiając z Vex i Delvinem. Na te robótki jesteśmy losowo wysyłani do Whiterun, Solitude, Windhelm, Markarth i Riften (nawet po przyjęciu questa można z niego zrezygnować i wziąć inny, jeżeli trafimy jakiegoś buga albo nie to miasto, które byśmy chcieli), a za wykonanie pięciu takich robótek w jednym mieście (oprócz Riften) otrzymujemy od Delvina zadanie specjalne:
- Imitation Amnesty - za 5 robótek w Whitetun
- Summerset Shadows - za 5 robótek w Windhelm
- Silver Lining - za 5 robótek w Markarth

- The Dainty Sload - za 5 robótek w Solitude

Po wykonaniu tych czterech zadań specjalnych i ukończeniu questline'a tej frakcji, staje się możliwe dokończenie Under New Management, po którym wpadnie omawiane trofeum. Ponadto, każde z zadań specjalnych odblokuje nowego pasera w danym mieście i zwiększa ilość posiadanego złota u wszystkich paserów, aż do maks. 4000, co przyspiesza pozbywanie się wartościowych przedmiotów i szybkie wzbogacanie się. Ponadto w toku zadań tej frakcji jako paserów odblokujemy Enthira z koledżu w Winterhold i wszystkie wędrowne karawany kupieckie Khajiit.

Dołączona grafika With Friends Like These... Dołączona grafika
Join the Dark Brotherhood

Czas na Mroczne Bractwo, w mojej opinii najciekawszą z frakcji. Przyłączyć się do nich można poprzez wpis z dziennika w zakładce Misc - Talk to Aventus Aretino. Można go otrzymać na kilka sposobów - pytajac karczmarzy o lokalne plotki, rozmawiając z Maulem na ulicy w Riften albo odwiedzając sierociniec w tym mieście (Honorfall Orphanage). Podjęcie śladu ostatecznie prowadzi nas do zadania Innocence Lost i następnie do With Friends Like These... - po ich wykonaniu otrzymasz omawiany pucharek.

Dołączona grafika Bound Until Death Dołączona grafika
Complete "Bound Until Death"


Do zadania Bound Until Death, po wykonaniu którego otrzymasz to trofeum poprowadzą Cię następujące questy:
- Sanctuary
- Whispers in the Dark
- Silcence Has Been Broken
Będzie też konieczne wykonanie kilku mniejszych kontraktów, które polegają na zlikidowaniu określonego NPC. Szczegóły otrzymujesz od Nazira w Sanktuarium Bractwa.

Dołączona grafika Hail Sithis! Dołączona grafika
Complete "Hail Sithis!"


Hail Sithis! będzie ostatnim questem z linii Mrocznego Bractwa, ale zanim go otrzymasz, czekają Cię wcześniej:
- Breaching Security
- The Cure for Madness
- Recipe for Disaster
- To Kill an Empire
- Death Incarnate

Ponadto, ukończenie questline'a bardzo pomaga w zdobyciu wymaganych do trofeum Golden Touch Dołączona grafika 100000 sztuk złota. Szczegóły znajdziesz w opisie tego trofeum.

Uwaga! Rubin bez skazy!
Pod koniec tego questline'a, w lokacji The Katariah (E2), można znaleźć Flawless Ruby i z tego co mi wiadomo, jest to jedyna pewna lokacja tego przedmiotu, a losowo znajduje się go dość rzadko. Zatrzymaj go do daedrycznego zadania The Only Cure, jeżeli jeszcze go nie wykonałeś/-aś.

Dołączona grafika Taking Sides Dołączona grafika
Join the Stormcloaks or the Imperial Army


Ostatni questline, to Civil War. Wojna domowa pomiędzy Cesarstwem chcącym zjednoczyć cały Tamriel pod jedną flagą i rebeliantami - Stormcloaks, którzy uważają Cesarstwo za zdrajców, uosobienie niewolnictwa oraz zagrożenie dla wartości i stylu życia prawdziwych Nordów (czyli rdzennych mieszkańców Skyrim) - trwa i nam nie wypada nie opowiedzieć się po którejś ze stron. Mimo tego że mamy dwie drogi do wyboru, questline'a wystarczy ukończyć tylko raz, nie trzeba zaczynać nowej gry by przejść go, sprzymierzając się z drugą frakcją.

W trakcie rozgrywki na pewno poznasz wiele opinii o każdej ze stron oraz będziesz świadkiem wielu wydarzeń, które pomogą Ci podjąć decyzję. Przyłączyć się zaś do którejś ze stron można na kilka sposobów. Wpis w dzienniku dotyczący jednej z frakcji można otrzymać już w pierwszym zadaniu w grze, zależnie od podjętego w nim wyboru. Można też odwiedzić obóz którejś z frakcji - są rozsiane po całym Skyrim, albo udać się bezpośrednio do liderów - Generała Tulliusa w Castle Dour w Solitude, jeśli chcemy dołączyć do sił Cesarstwa, albo do Ulfrica Stormcloaka, Jarla Windhelm przebywającego w Palace of the Kings, jeżeli chcemy przyłączyć się do rebeliantów. Obaj skierują nas do swoich "prawych rąk", od których otrzymamy dalsze instrukcje.

Uwaga! Do zadania Jagged Crown można jeszcze zmienić decyzję!
Spoiler


Dołączona grafika War Hero Dołączona grafika
Capture Fort Sungard or Fort Greenwall


Ponieważ tym razem nawet wypisanie kolejności questów prowadzących do trofeów byłoby śmiertelnym spoilerem, napiszę jedynie, że w toku questline'a otrzymamy zadanie odbicia od przeciwnika jednego z fortów - będzie to Fort Greenwall, jeżeli stoimy po stronie Cesarstwa, albo Fort Sungard, jeżeli jesteśmy z rebeliantami. Po wykonaniu któregoś z tych questów wpadnie nam ten pucharek.

Dołączona grafika Hero of Skyrim Dołączona grafika
Capture Solitude or Windhelm


Cóż, sam opis trofeum jest smutnym spoilerem, ale tak - wszystko ostatecznie sprowadza się do próby przejęcia kontroli nad miastem będącym siedzibą przeciwnika i tym samym nad całym Skyrim w zadaniu Battle for Solitude albo Battle for Windhelm. Jest to ostatni quest z linii Civil War i ukończenie go daje Ci pucharek bohatera Skyrim. W samej grze też zachodzą spore zmiany, a jeżeli wykonujesz zadanie przed ukończeniem Alduin's Bane z głównego wątku, quest Season Unending staje się niemożliwy do wykonania.

Dołączona grafikaSideways Dołączona grafika
Complete 10 side quests

10 zadań poboczych do zrobienia, czyli zadań nie będących zadaniami daedrycznymi ani zadaniami z żadnego z wątków, to bardzo mało, biorąc pod uwagę, że w grze jest ich pewnie kilka razy tyle i wpadniesz na nie bez żadnych problemów. Muszą to być zadania posiadajace osobny wpis w dzienniku.

Ilość wykonanych zadań pobocznych możesz sprawdzić w menu pauzy - zakładka General Stats > Quests > Side Quests Completed.

Przykładowe zadania, na które łatwo wpaść (z mojego dziennika) wraz z NPC, od których można je otrzymać:
- The Golden Claw - sklepikarz w Riverwood.
- In My Time of Need - dwójka mężczyzn dysktujących ze strażnikiem zwróci Twoja uwagę, kiedy wejdziesz do Whiterun.
- The Blessing of Nature - kapłanka w świątyni Kynareth w Whiterun.
- Laid to Rest - Jarl Morthal.
- The White Phial - właściciel sklepu alchemicznego o tej samej nazwie w Windhelm.
- Blood On the Ice - sprawa tajemniczych morderstw w Windhelm.
- Unfathomable Depths - argonianka kręcąca się w okolicach doków w Riften o imieniu From-Deepest Fathoms.
- The Forsworn Conspiracy - quest zacznie się w sumie sam, kiedy wejdziesz po raz pierwszy do Markarth.
- No One Escapes Cidhna Mine - ciąg dalszy poprzednego questa.
- Promises to Keep - Louis Letrush w gospodzie w Riften.
- Lights Out! - agronian Jaree-Ra, który kręci się niedaleko karczmy w Solitude.
- Siege on the Dragon Cult - Valmir, siedzący przed lokacją Forelhost (L8) na południe od Riften.
- The Man Who Cried Wolf - steward Falk Firebeard w Blue Palace w Solitude.
- The Wolf Queen Awakened - ciąg dalszy poprzedniego, otrzymasz list od Falka poprzez kuriera.
- A Scroll For Anska - kobieta, którą spotkasz w High Gate Ruins (F2), lochu położonym w połowie drogi pomiędzy Dawnstar a Solitude.
- Infiltration - Stalleo, siedzący z dwójką kompanów przy forcie Treva's Watch (I7), położonym przy rzece, niemal w połowie drogi między Ivarstead a Riften.
Na pewno znajdziesz więcej, po prostu grając i przemierzając Skyrim.

Dołączona grafika Hero of the People Dołączona grafika
Complete 50 Misc Objectives


Misc Objectives, czyli takie drobne zadania zebrane do jednej kategorii Misc w dzienniku, z reguły zbyt małe, by stworzyły pełnoprawne questy. Może to być np. dostarczenie jakiegoś przedmiotu, zebranie kilku sztuk czegoś (np. roślin) dla jakiegoś NPC, porozmawianie z kimś, odwiedzenie jakiejś lokacji, ubicie smoka albo grupy zbirów na zlecenie Jarla i tym podobne. Strzałka często wskazuje Ci, gdzie dokładnie masz się udać. 50 to bardzo mało, ja zakończyłem przygodę ze Skyrim, mając zrobione ponad 250 takich robótek i wcale specjalnie się na nich nie skupiałem.

Postęp sprawdzasz w menu pauzy, zakładka General Stats > Misc Objectives Completed.

Dołączona grafika Hard Worker Dołączona grafika
Chop wood, mine ore, and cook food


Musisz poznać smak ciężkiej, chłopskiej doli i przynajmniej raz wykonać każdą z tych trzech czynności. Drzewa możesz narąbać w większości osad czy przed gospodami (np. The Bannered Mare w Whiterun), potrzebujesz do tego specjalnego topora (Woodcutter's Axe), ale ten znajduje się niemal zawsze obok pieńka, na którym drzewo będziesz rąbać. Czasem narąbane drzewo możesz sprzedać za kilka septimów.

Wydobywać rudy metali z żył możesz w jaskiniach i kopalniach, których jest wiele w Skyrim, a także na obszarach górskich. Pierwszą okazję masz już po zakończeniu pierwszego questa w grze, na drodze do Riverwood masz bowiem Embershard Mine (F6). Potrzebny Ci będzie kilof, ale ten można znaleźć w każdej kopalni.

Ugotować coś do jedzenia możesz w wielu obozach i gospodach, w garnkach i paleniskach (Cooking Pot i Cooking Spit). Potrzebujesz oczywiście składników, a te możesz łatwo znaleźć, ukraść czy kupić. Kiedy aktywujesz panel przyrządzania posiłków, przejrzyj co możesz upichcić i wybierz danie, na które masz składniki.

Dołączona grafika Thief Dołączona grafika
Pick 50 locks and 50 pockets


Kilka porad, które przyspieszą zdobycie tego trofeum:
 • Otwieraj wszystkie zamki, jakie możesz. Nie ważne czy potrzebujesz czy nie. Wszystkie gabloty, wszystkie drzwi, nawet jeśli nie chcesz nic zabrać ze środka. W początkowej fazie gry jest wystarczająco wiele zamków, by szybko uporać się z tym zadaniem.
 • Okradaj przechodniów. Wyciągaj im z kieszeni najmniejsze, najmniej wartościowe przedmioty, bo te najłatwiej ukraść. Pamiętaj, że niezależnie od wartości skilla Pickpocketing, maksymalna szansa na udaną kradzież to 90%.
 • Otwieranie zamków działa tak, jak w Fallout 3 - jeżeli czujesz, że wytrych się za chwilę złamie, możesz wyjść z minigry i wejść jeszcze raz.
 • Zapisuj grę i jeżeli coś pójdzie nie tak, np. stracisz wytrychy albo ktoś Cię zauważy - wczytaj ją i spróbuj jeszcze raz.
Dołączona grafika Snake Tongue Dołączona grafika
Succesfully persuade, bribe, and intimidate


Czasem podczas rozmów z NPC pojawi się opcja wpłynięcia na nich, przekonania ich do czegoś. Zawsze masz wybór w dialogu - możesz przekonywać, przekupić, albo zastraszać. Sukces zależy od wybranej opcji (ktoś jest bardziej podatny na przekonywanie, ktoś bardziej łasy na złoto) i wartości skilla Speech. W każdej z trzech opcji musisz odnieść sukces przynajmniej raz, by zdobyć trofeum. W całej grze masz setki szans na jego zrobienie, tak więc spokojna głowa.

Dołączona grafika Blessed Dołączona grafika
Select a Standing Stone blessing


Każdy z 13 obelisków może obdarzyć Cię inną unikalną mocą, ale naraz możesz mieć aktywny tylko jeden. Nie będę opisywał szczegółów, bo trofeum robisz na samym początku gry.
Po ukończeniu pierwszego questa w grze, na drodze do Riverwood znajdują się The Guardian Stones (F7), gdzie wybierasz swoje pierwsze błogosławieństwo. Nie sposób ich ominąć. Wybierz jeden z trzech kamieni, którego moc chcesz uzyskać i trofeum jest Twoje.

Dołączona grafika Standing Stones Dołączona grafika
Find 13 Standing Stones


W grze jest 13 takich obdarzających mocami obelisków i prawdopodobnie w trofeum miało chodzić o znalezienie wszystkich, ale chyba wdarł się tutaj mały glitch, tym razem działający na korzyść gracza.
Otóż nie musisz znajdować wszystkich, bo gra liczy każdą wizytę przy obelisku jako odnalezienie nowego. Tak więc możesz np. przenieść się 13 razy w to samo miejsce, do pierwszych kamieni, o których napisałem wyżej i trofeum masz zaliczone.

Lokacje wszystkich kamieni - C1 , K1 , H2 , E3 , G3 , B4 , H5 , J6 , E6, F7 (3 w jednym miejscu pod wspólną nazwą The Guardian Stones), K8.

Dołączona grafika Citizen Dołączona grafika
Buy a house


Najtańszy dom, jaki możesz kupić to Breezehome, znajduje się w Whiterun. To też jedyny, którego możliwość kupienia otrzymujesz wraz z postępem fabuły (po zadaniu Bleak Falls Barrow). Kosztuje 5000 septimów, czyli nie tak dużo. Pozostałe domy w innych miastach są droższe oraz wymagają zrobienia jakiegoś zadania dla dobra miasta. Jak na ironię - najdroższy dom - w Solitude - jest jednocześnie najgorszy, z najgorszą lokalizacją oraz toną bugów, z niedziałającymi manekinami, stojakami na broń i znikającymi przedmiotami. Odradzam.

Dołączona grafika Wanted Dołączona grafika
Escape from jail


By móc uciec z więzenia, musisz się najpierw w nim znaleźć. Popełnij przestępstwo w mieście na oczach świadków, a zaraz podbiegnie strażnik i spróbuje Cię aresztować. Możesz opłacić nagrodę za siebie, dać się zamknąć albo walczyć, a mogą się pojawić też inne opcje, zależnie od wykonanych questów. Daj się zaciągnąć do więzienia, po czym uciekaj. Jak to zrobić? Pozostawiam to Tobie, wszak wykombinowanie dobrej drogi ucieczki jest zabawą samą w sobie! Z każdej celi można uciec, a z niektórych nawet więcej niż jednym sposobem! Pamiętaj jedynie, by zapisać grę, bo jeżeli złamiesz wszystkie wytrychy, musisz odsiedzieć wyrok, oraz by po ucieczce odnaleźć skrzynię ze swoim ekwipunkiem.

Dołączona grafika Married Dołączona grafika
Get married


Jeżeli brakuje Ci uczucia, Skyrim przynosi ratunek - możesz znaleźć sobie partnera i żyć z nim długo i szczęśliwie. Najpierw musisz porozmawiać z Maramalem, kapłanem w świątyni Mary w Riften. On właśnie udziela ślubów i od niego można kupić amulet bogini Mary za 200 septimów (amulet można też otrzymać poprzez questa The Book of Love, dostajemy go od kapłanki o imieniu Dinya Balu, w tej samej świątyni). Jeżeli założysz go na szyję, niektórym NPC - tym, którzy są potencjalnymi kandydatami na małżonka - zmieni się dialog na taki, w którym możecie zgodzić się na ślub. Reszta potoczy się wg wskazówek, które znajdziesz w sekcji Misc dziennika.
Czasem trzeba spełnić jakiś warunek, by NPC stał się kandydatem na małżonka, np. jakiś quest z nim związany. Lista kandydatów z ewentualnymi wymaganiami znajduje się TUTAJ.

Dołączona grafika Arificer Dołączona grafika
Make a smithed item, an enchanted item, and a potion


System tworzenia przedmiotów w Skyrim obejmuje kowalstwo, umagicznianie oraz tworzenie mikstur. Stworzenie jednego przedmiotu każdego rodzaju daje Ci trofeum.

W kuźni można stworzyć broń, pancerze oraz biżuterię. To, z jakich materiałów możesz tworzyć, zależy od wybranych perków w drzewku skilla Smithing. Na potrzeby trofeum najłatwiej będzie udać się do Alvora w Riverwood, kiedy trafisz tam po pierwszym zadaniu w grze. Poprzez mini-questa nauczy Cię on podstaw kowalstwa, garbowania skóry i ulepszania przedmiotów poprzez warsztaty i toczaki.

By umagicznić/zakląć przedmiot, musisz znaleźć stół do tego typu czynności - Arcane Enchanter, znajduje się on np. w twierdzach Jarlów we wszystkich większych miastach. Najpierw musisz znać umagicznienie (enchantment), możesz je poznać, "odczarowując" magiczny przedmiot, który znajdziesz albo kupisz. Przedmiot zostaje zniszczony, ale Ty znasz już umagicznienie. Teraz tylko dobierz pasujący niemagiczny przedmiot (nie każdy przedmiot pasuje do każdego efektu, np. efekt Forfify Smithing można zakląć tylko w naszyjnik, pierścień i zbroję/ubranie) oraz Soul Gem (oczywiście wypełniony duszą), który wraz z wartością Twojego skilla Enchanting zdeterminuje siłę umagicznienia (im większa dusza tym lepiej, ale potrzeba większego kamienia, żeby ją utrzymać, a większe kamienie są oczywiście droższe/trudniejsze do znalezienia).

Laboratoria alchemiczne znajdziesz np. w każdym sklepie alchemicznym. Do stworzenia mikstury potrzebujesz tylko składników, które uzyskujesz od pokonanych przeciwników, niczym wiedźmin z zabitych bestii, albo zbierając w polu (rośliny i owady). Każdy składnik ma 4 efekty alchemiczne i połączenie dwóch różnych składników z takim samym efektem daje miksturę o takim właśnie efekcie. Połącz dwa albo trzy składniki (trzeci może dać dodatkowy efekt, nie zawsze pozytywny) i zobacz co się stanie. Jeżeli stworzysz udaną miksturę, na stałe poznasz odkryty efekt użytych składników. Efekty możesz też poznawać, zjadając składniki albo poprzez recepty na mikstury, które możesz znaleźć w polu lub kupić. Zachęcam do eskperymentowania, na początek to świetna zabawa, która mi zajęła kilka godzin!

Więcej szczegółów znajduje się w sekcji pomocy w menu pauzy.

Dołączona grafika Master Criminal Dołączona grafika
Bounty of 1000 gold in all nine holds


Jeżeli popełnisz przestępstwo w obecności świadków, na Twoją głowę nakładana jest nagroda i strażnicy mogą próbować Cię aresztować, jeżeli są w pobliżu, a jeżeli nagroda jest odpowiednio wysoka, mogą od razu zaatakować.

W każdej dzielnicy (Hold) nagroda naliczana jest osobno i by zdobyć puchar, na Twoją głowę musi być nałożona nagroda minimum 1000 septimów w każdej z nich. Dzielnic jest 9, wyznaczanych przez 9 miejscowości, w których przebywają Jarlowie - Whiterun (Whiterun Hold), Solitude (Haafingar Hold), Morthal (Hjaalmarch Hold), Falkreath (Falkreath Hold), Markarth (The Reach), Winterhold (Winterhold Hold), Dawnstar (The Pale), Riften (The Rift) i Windhelm (Eastmarch).

Ponieważ już za jedno zabójstwo nakładana jest nagroda 1000 septimów, wystarczy Fast Travel w okolice każdego z miast, jedno zabójstwo na oczach świadków i ucieczka, dopóki będziesz na tyle daleko od przeciwników, by móc odbyć szybką podróż do kolejnego miasta.

Wysokość nagród nałożonych na Twoją głowę sprawdzisz w menu pauzy, zakładka General Stats > Crime.

Dołączona grafika Golden Touch Dołączona grafika
Have 100,000 gold


Musisz posiadać przy sobie w jednym momencie 100 tysięcy septimów, nie po prostu znaleźć tyle łącznie w grze. Oto kilka porad, jak przyspieszyć sprawę:
 • Gildia Złodziei i odblokowanie paserów. Po zakończeniu questline'a jest ich 6 i każdy ma 4000 sztuk złota do dyspozycji, co pozwala na bardzo szybkie pozbywanie się wszystkich towarów, w tym tych kradzionych. Jeżeli masz naprawdę dużo do sprzedania, możesz spokojnie robić rundki wokół Skyrim za pomocą Fast Travel - przeleć po wszystkich paserach i kiedy będziesz u ostatniego, temu pierwszemu odnowi się już złoto. I tak w kółko.
 • Dobrym źródłem złota są też robótki złodziejskie Vex i Delvina. Są nieskończone, więc jest z nich nieskończone złoto.
 • Mroczne Bractwo. Nie będę zdradzał szczegółów, ale na koniec questline'a otrzymujemy 20000 sztuk złota, które co prawda trzeba zainwestować dalej, ale można się z inwestycją wstrzymać, dopóki nie zrobimy pucharka, co daje miły, 20-tysięczny skrót. Jeżeli już jednak zainwestujesz bez zdobywania trofeum, dokończ questline'a, a odblokujesz na koniec bardzo prosty, szybki i nieskończony losowy quest, którego każde wykonanie zapewnia nawet do 1200 sztuk złota (zależy od poziomu postaci).
 • Na wyższych poziomach w lochach spotykamy nieumarłych, którzy noszą bronie i tarcze z kategorii Ebony, warte olbrzymie ilości złota. Zbieraj wszystkie i sprzedawaj u paserów. Kasa leci jak woda.
 • Wysoka wartość Speech polepsza ceny, jakie będą oferowane za Twoje towary. Dla zmaksymalizowania efektu możesz użyć ekwipunku z efektem polepszającym ceny, np. kaptur z pancerza Gildii Złodziei oraz mikstur, np. Potion of Haggling.
 • Jeżeli masz wysoką wartość Alchemy, możesz tworzyć niesamowicie potężne misktury, warte niezłą kasę. Chomikuj składniki, jakie znajdziesz, a po pewnym czasie będziesz miał ich setki, co z kolei przerobisz na dziesiątki mikstur, warte np. od 500 do 1000 za jedną.
 • To samo dotyczy kowalstwa - sztaby złota i klejnoty zmieniasz w wartą sporo kasy biżuterię. Duże ilości rudy złota do przerobienia na sztaby znajdziesz (wykopiesz) w Kolskeggr Mine (B4), na wschód od Markarth. Poza tym, każdą rudę żelaza i srebra możesz przerobić na złotą za pomocą prostego czaru Transmute. Klejnotów znajdziesz dużo w lochach i wykopiesz z rudą w kopalniach, szansę na ich znalezienie zwiększa też wykonanie questa No Stone Unturned.
Uwaga! Rubin bez skazy!
Kopiąc rudy metali, można także znajdować klejnoty. Jeżeli jeszcze jesteś daleko przed końcem zadań Mrocznego Bractwa, a przypadkiem wykopiesz Flawless Ruby, zatrzymaj go. Dlaczego warto to zrobić, odpowiedź w opisie trofeum Hail Sithis! Dołączona grafika.

Dołączona grafika Delver Dołączona grafika
Clear 50 dungeons

Oczyszczenie 50 lochów wcale nie oznacza, że muszą to być lochy czy jaskinie, na potrzeby trofeum może zaliczać się np. jakaś chatka, w której żyje wiedźma albo żródełko, wokół którego czają się Spriggany czy dzikie zwierzęta. Po oczyszczeniu lokacji, czyli z reguły zlikwidowaniu większości lub wszystkich wrogów włącznie z liderem, usłyszysz charakterystyczny dźwięk, a na mapie świata przy ikonce lokacji zobaczysz napis Cleared. Potwory w lokacji mogą się odrodzić, ale nie ma to znaczenia.

Postęp możesz sprawdzić w menu pauzy, zakładka General Stats > Dungeons Cleared.

Dołączona grafika Skill Master Dołączona grafika
Get a skill to 100


Farmienie tego trofeum nie ma sensu z dwóch powodów - po pierwsze, najważniejsze skille dla Twojego stylu gry i tak podniesiesz do 100, nawet o tym nie myśląc, a po drugie - gra w pewien sposób każe power leveling, o czym przeczytać możesz poniżej.
To jednak w końcu poradnik, więc teraz spróbuję przedstawić jakieś metody na szybkie podniesienie wartości skilla do 100, po jednej dla złodzieja, wojownika i maga. Więcej możesz znaleźć w opisie trofeum Master Dołączona grafika.
 • Pickpocketing rozwijamy błyskawicznie poprzez okradanie przechodniów, ale tym razem chodzi o najdroższe i najcięższe przedmioty, bo takie najszybciej rozwijają skilla. Moją ulubioną metodą na początku gry było trenowanie z NPC. Dawało to podwójną korzyść, ponieważ najpierw rozwijamy ćwiczonego skilla, a potem okradamy NPC z pieniędzy, którymi za ten trening zapłaciliśmy. Dokładając inne skille, można w ten sposób na początku gry rozwinąć postać o 10 poziomów, nawet nie wychodząc z Whiterun. U mnie to był właśnie skill, który jako pierwszy rozwinąłem do 100. Pamiętaj o skorzystaniu z mocy The Thief Stone (F7), zwiększającej tempo rozwoju.
 • Rozwinięcie Smithing od 15 do 100 to kwestia kilkudziesięciu minut. Skorzystaj z mocy The Warrior Stone (F7), załaduj ekwipunek tanimi jak barszcz sztabami żelaza (Iron Ingots) i kawałkami skóry (Leather Strips) - najlepiej po kilkaset jednego i drugiego. Prześpij się dla bonusa Well Rested i zacznij w kuźni klepać żelazne sztylety (Iron Dagger). Dziękuję, zrobione.
 • Świetną metodą na na rozwój Conjuration jest zwabienie giganta (albo kilku) z Bleakwind Basin do tej zrujnowanej wieży niedaleko Whiterun, przy której dzieje się akcja zadania Dragon Rising (bodajże Western Watchtower [F5]). Schowaj się w wieży, ale gigant jest zbyt wielki, więc utknie na wejściu. Teraz zacznij na okrągło korzystać z czaru Bound Sword albo Bound Battleaxe. Rozwijać tego skilla mozesz także poprzez ciągłe rzucanie czaru Soul Trap na zwłoki. Tu również możesz skorzystać z mocy kamienia, The Mage Stone (F7).
Dlaczego gra każe power leveling?
To proste - otóż zbyt szybki rozwój jednego skilla w stosunku do innych, szczególnie gdy nie jest to skill wykorzystywany w walce - może zniszczyć balans i sprawić, że silniejsze typy przeciwników pojawią się, kiedy Twoja postać nie będzie jeszcze na to przygotowana. Gra zrobi się frustrujaca, kiedy z niczym nie dasz sobie rady, np. gdy zwykli bandyci zmienią się w silniejsze wersje, a zwykłe wampiry w wampirów mistrzów. Ponadto, Twój sprzęt nie rośnie w siłę tak szybko jak postać przy power levelingu - walka ze starożytnym smokiem w skórzanej zbroi może nie należeć do najciekawszych pomysłów.

Dołączona grafika Explorer Dołączona grafika
Discover 100 locations


Kolejne trofeum, które wpada właściwie samo. Miejsca, w których jeszcze nie byliśmy, oznaczone są na mapie i kompasie czarną ikonką, a czasem jest ich tyle, że nie wiadomo, w którą stronę pójść (wystarczy spojrzeć na zamieszczoną w poradniku mapę!). Zachęcam do samodzielnej eksploracji, w Skyrim daje ona mnóstwo frajdy.

Postęp sprawdzisz w menu pauzy, zakładka General Stats > Locations Discovered.

Dołączona grafika Reader Dołączona grafika
Read 50 skill books


Podobnie jak powyżej, książek jest tyle, że znajdą się one same. Pamiętaj jedynie, że muszą być to unikalne egzemplarze, przeczytanie dwóch kopii takiej samej książki ani nie zwiększa skilla ani nie liczy się na potrzeby trofeum. Skill Booka wśród sterty książek łatwo poznasz po tym, że zawsze ma wartość 50 lub więcej.
TUTAJ jest lista - oczywiście niepełna i książki można znaleźć w znacznie większej ilości lokacji, niż te w niej wymienione.

Postęp sprawdzisz w menu pauzy, zakładka General Stats > Skill Books Read.

Dołączona grafika Daedric Influence Dołączona grafika
Acquire a Daedric Artifact


Patrz niżej, do opisu trofeum Oblivion Walker Dołączona grafika.

Dołączona grafika Oblivion Walker Dołączona grafika
Collect 15 Daedric Artifacts


Wejście w posiadanie 15 daedrycznych zabawek nie jest wcale takie oczywiste, bo jedną postacią możesz zdobyć ich tylko 16, a jedna z nich nie liczy się na potrzeby trofeum! Ponadto, niektóre questy są tak podchwytliwie skonstruowane, że zależnie od podjętych w nich decyzji, możesz nie otrzymać przedmiotu w ogóle.
Daedryczne artefakty zdobywamy w tzw. questach daedrycznych, mających własną sekcję w dziennku (zakładka General Stats > Daedric Quests Completed). W Skyrim mamy do czynienia z 16 daedrycznymi książętami i 15 z nich ma swój quest, w którym można zdobyć artefakt. Za zdobycie pierwszego wpadnie Ci pucharek Daedric Influence Dołączona grafika.
Oto lista zadań z najbardziej prawdopodobnymi miejscami aktywacji i ewentualnymi wymaganiami, które trzeba spełnić, by zdobyć artefakt. Jeżeli nie ma żadnego specjalnego wymagania, oznacza to, że przedmiot zdobędziesz niezależnie od podjętych działań (dotyczy np. zadań The Black Star i Ill Met by Moonlight).
 • The Black Star - porozmawiaj z kapłanką Azury, Araneą, znajdziesz ją w lokacji Shrine of Azura (J2) na południe od Winterhold. Wpis w sekcji Misc dziennika - Visit the Shrine of Azura - można otrzymać, pytając karczmarzy o lokalne plotki.
 • Boethiah's Calling - (wymagany poziom 30) odwiedź Sacellum of Boethiah (K4), ołtarz na wschód od Windhelm, albo przeczytaj książkę Boethiah's Proving. Najbardziej prawdopodobną opcją jest taka, że podczas normalnej eksploracji Twoja postać zostanie zaatakowana przez kultystę, który będzie miał książkę przy sobie. UWAGA - nie odwiedzaj Sacellum of Boethiah przed osiągnięciem 30 poziomu, gdyż może uniemożliwić to wykonanie questa.
 • The Break of Dawn - udaj się do Statue of Meridia (D2), na zachód od Solitude, bardzo łatwo tam trafić z wioski Dragon's Bridge (C2). Alternatywnie, podczas normalnej eksploracji możesz gdzieś znaleźć Meridia's Beacon (wymagany poziom 12), dostaniesz wtedy instrukcję, co z tym zrobić.
 • The Cursed Tribe - udaj się do orczego plemienia z osady Largashbur (J8), położonej na południowy zachód od Lake Honrich (jeziora, nad którym leży Riften). Przy pierwszej wizycie będziesz świadkiem walki plemienia z gigantem. Po pokonaniu stwora porozmawiaj z Atub. Uważaj, by żaden z orków nie zginął podczas walki, nie atakuj nikogo i zachowuj się grzecznie, bo może to utrudnić albo nawet uniemożliwić wykonanie całego zadania.
 • A Daedra's Best Friend - (wymagany poziom 10) podczas pierwszej wizyty w Falkreath otrzymasz mały Misc Objective od strażnika (jeżeli nie, później możesz otrzymać go od Loda, kowala). Podejmij ślad, który doprowadzi Cię do questa. By otrzymać artefakt, NIE WOLNO Ci zabić Barbasa, kiedy będziesz miał/miała ku temu okazję.
 • Discerning the Transmundane - questa otrzymasz równolegle z zadaniem z głównego wątku - Elder Knowledge, czyli dość późno. By móc ukończyć jednak jego drugą część, musisz być min. na 15 poziomie.
 • The House of Horrors - (wymagany poziom 10) niedaleko głownej bramy w Markarth stoi Vigilant Tyranus, który zaczepi Cię sam i poprosi o pomoc (jeżeli się nie zgodzisz, będzie zaczepiał Cię za każdym razem, gdy obok niego przejdziesz). Zgódź się i zacznij questa. By otrzymać artefakt, NIE WOLNO Ci zabić Logrolfa, dopóki nie zaprowadzisz go na miejsce.
 • Ill Met by Moonlight - w Falkreath pogadaj z Mathiesem, znajdziesz go na cmentarzu albo w gospodzie, ewentualnie udaj się od razu do aresztu i porozmawiaj z więźniem Sindingiem.
 • The Mind of Madness - po ulicach Solitude kręci się bezdomny Dervenin. Porozmawiaj z nim.
 • A Night To Remember - (wymagany poziom 14) w dowolnej z gospód po osiagnięciu wymaganego poziomu natkniesz się na Sama Guevenne, który wyzwie Cię na zawody w piciu miodu. Przystań do rywalizacji.
 • The Only Cure - (wymagany poziom 12) udaj się do Shrine to Peryite (B4), ołtarza położonego na północny zachód od Karthwasten (ze względu na góry łatwiej dostać się od zachodu lub północy) i pogadaj z przebywającym tam Keshem.
 • Pieces of the Past - (wymagany poziom 20) udaj się do Mythic Dawn Museum w Dawnstar i porozmawiaj z opiekującym się nim Silusem. Do muzeum mogą skierować Cię też mieszkańcy miasteczka, albo w którymś momencie w grze możesz dostać zaproszenie kurierem. By otrzymać artefakt, MUSISZ użyć go do wypełnienia polecenia Dagona, które otrzymujesz na ołtarzu pod koniec questa, czyli do
  Spoiler

 • The Taste of Death - do tego paskudnego questa poprowadzi Cię rozmowa z bratem Verulusem, którego znajdziesz w Markarth, Understone Keep w okolicy Hall of the Dead. Jeżeli nie możesz go znaleźć, popytaj karczmarza w Silver-Blood Inn o lokalne plotki, za którymś razem powinien udzielić Ci informacji i dostaniesz wpis w zakładce Misc dziennika, a w następstwie questa. By otrzymać artefakt, musisz współpracować z Eolą do samego końca i wykonać grzecznie wszystkie polecenia wg dziennika do zakończenia questa.
 • Waking Nightmare - w gospodzie w Dawnstar znajdziesz Erandura, który dyskutuje z mieszkańcami na temat trapiących ich koszmarów sennych. Porozmawiaj z nim i zgódź się mu pomóc. By otrzymać artefakt, MUSISZ wypełnić wolę Vaerminy pod koniec questa, kiedy usłyszysz jego głos (zwraca się do Ciebie "Vaermina commands you"). UWAGA - to zadanie trapią przeróżne błędy, dlatego nie zaszkodzi zapisywać grę co kilkanaście minut podczas jego wykonywania.
 • The Whispering Door - (wymagany poziom 20 i ukończony quest fabularny Dragon Rising) zapytaj barmankę z gospody w Whiterun o plotki, a powie Ci ona o problemach z dzieckiem Jarla Balgruufa. Rozmowa z samym Jarlem zacznie quest. Pamiętaj, że jeżeli jesteś po stronie rebeliantów w wojnie domowej, Balgruuf może ukrywać się w Blue Palace w Solitude. Ponadto, nie możesz ruszyć tego questa, jeżeli jesteś w trakcie wykonywania zadania z wątku głównego, The Fallen.
Na koniec dwie małe uwagi do dwóch zadań:
 • Do ruszenia zadania The Only Cure wymagany jest Flawless Ruby (rubin bez skazy). Jeżeli masz jeden, czy to znaleziony w skrzyni w jakimś lochu, czy to wykopany z rudą metalu, zachowaj go i nie sprzedawaj ani nie przerabiaj na biżuterię. Zerknij do opisu trofeów Hail Sithis! Dołączona grafika i Golden Touch Dołączona grafika po więcej informacji.
 • Jeżeli przegapisz jeden artefakt, jest jeszcze szansa na platynę bez konieczności zaczynania nowej gry - jeżeli jeszcze nie zostało wykonane przez Ciebie zadanie Ill Met by Moonlight. Ospoilerowane szczegóły poniżej.
Spoiler


Dołączona grafika Dragon Soul Dołączona grafika
Absorb a dragon soul


Zobacz opis pucharka poniżej, Dragon Hunter Dołączona grafika.

Dołączona grafika Dragon Hunter Dołączona grafika
Absorb 20 dragon souls


Dusze smoków pochłaniasz, po prostu je zabijając. W sumie nawet nie musisz tego zrobić Ty, po prostu bądź w okolicy w chwili śmierci smoka. Smoki napotkasz w górach w ich leżach, gdzie pilnują ścian z zapisanymi słowami mocy (np. Shearpoint [H4], Dragontooth Crater [B3], Ancient's Ascent [F8]), ale najczęściej zaatakują podczas normalnej pieszej eksploracji, albo kiedy skorzystasz szybkiej podróży, by przenieść się do jakiejś lokacji, głównie miast lub ich okolic (u mnie pojawiały się chyba w 50% przypadków, kiedy przeniosłem się do Morthal albo Falkreath, czasem dwa naraz). Generalnie podczas gry zabijesz dziesiątki smoków, więc tym trofeum nie warto się przejmować. Ten pucharek wpada za 20 pochłonietych dusz, zaś za pierwszą otrzymasz trofeum wspomniane wyżej, prawdopodobnie podczas questa Dragon Rising.

Czasem może trafić się bug, przez który smok nie "odda" Ci duszy, po prostu będzie leżał martwy i nie zmieni się w szkielet. Nie ma czym się przejmować, okazji masz przecież mnóstwo.

Dołączona grafika Words of Power Dołączona grafika
Learn all three words of a shout


To trofeum otrzymasz, kiedy nauczysz się wszystkich trzech słów do jednego shouta. Najprawdopobniej będzie to Twój pierwszy shout, Unrelenting Force, do którego ostatniego słowa uczysz się podczas zadania z głównego wątku, The Horn of Jurgen Windcaller.

Ciekawym skrótem, jeżeli absolutnie i za wszelką cenę nie chcesz ruszać fabuły, może być udanie się do Shearpoint (H4), jest to smocze leże, którego lokację możesz poznać od strażników miejskich, czasem opowiadają Ci o pewnych miejscach do odkrycia i umieszczają znaczniki na Twojej mapie. Możesz od razu przenieść się tam szybką podróżą bez wcześniejszego odkrywania na piechotę (pewnie bug), a znajdująca się tam Word Wall uczy od razu wszystkich trzech słów do shouta Throw Voice, co czyni ją jedyną ścianą w grze uczącą naraz całego shouta.

Wiecej szczegółów w opisie trofeum Thu'um Master Dołączona grafika, poniżej.

Dołączona grafika Thu'um Master Dołączona grafika
Learn 20 shouts


Nauczenie się shouta oznacza poznanie przynajmniej jednego słowa do niego. Musisz nauczyć się przynajmniej jednego słowa z 20 shoutów, czyli... z wszystkich. Większości nauczysz się podczas eksploracji lochów i smoczych leż, a dwie ściany stoją sobie nawet niechronione pod gołym niebem. Najpotężniejszych shoutów uczysz się jednak podczas ostatnich zadań głównego wątku i w związku z tym - przed jego ukończeniem nie jesteś w stanie zdobyć tego trofeum.

Jak odnaleźć ściany z zapisanymi słowami? Oprócz przypadkowego wpadania na nie podczas swobodej eksploracji lochów są dwie dość pewne metody:
 • Poprzez kuriera otrzymujesz "list od przyjaciela" (A Letter From a Friend), który pisze w nim, że jest zainteresowany rozwijaniem Twoich talentów i proponuje udać się do miejsca również wymienionego w liście, by znaleźć źródło mocy, czyli w praktyce kolejne słowo. Przeczytanie listu dodaje Ci wpis w sekcji Misc dziennika - Find Source of Power in [tutaj nazwa lokacji]. Kiedy po znalezieniu słowa kolejny raz użyjesz shouta, najlepiej w jakimś mieście, dostaniesz kolejny list. Nie do końca wiadomo, od kiedy można otrzymywać listy, ale wiadomo, że można je dostawać jeszcze przed wizytą w High Hrothgar.
 • Lokalizację słowa mocy możesz otrzymać także od Arngeira w High Hrothar - poprzez odpowiednią opcję dialogową zapytaj go, czy ostatnio udało mu się odnaleźć jakieś słowo. Daje Ci to wpis w dzienniku podobny do tego z poprzedniego punktu. Czasem zapytany o to może powiedzieć - There is only silence right now - wtedy musisz dać mu kilka dni na zlokalizowanie kolejnego słowa, ale jeżeli masz już ok. 17 - 18 shoutów wymaksowanych lub prawie wymaksowanych, może to oznaczać, że znasz już wszystko, czego można nauczyć się poza głównym wątkiem.
Lista shoutów dla wygodnych, wraz z lokalizacjami, znajduje się poniżej. Dla wyjaśnienia - każdy shout (oprócz tych fabularnych i Throw Voice) ma 3 słowa i 3 lokacje, a żadne słowo nie jest przypisane do konkretnej lokacji, uczysz się słów po kolei niezależnie od tego, do którego miejsca najpierw pójdziesz. Gwiazdką* oznaczone będą smocze leża, żeby było jasne, gdzie przygotować się na walkę ze smokiem, pozostałe lokacje to lochy.
Spoiler
Uwaga! Bug, który może zabrać Twoje poszukiwania słów mocy w ślepą uliczkę!
Z obiema wyżej przedstawionymi metodami jest bug, przez który możesz otrzymać lokację, z której już masz słowo. Występuje on, jeżeli znalazłeś/-aś jakieś słowa na własną rękę. Z tego powodu warto zapisać grę zawsze, kiedy masz zamiar zapytać Arngeira o nowe słowo, ale momentu dostarczenia listu nie da się przewidzieć. Jeżeli masz zapis niedaleko, możesz go wczytać, albo uciekać, kiedy zobaczysz kuriera ;) Na szczęście nie występuje on często, u mnie też nie wystąpił i listy poprawnie przydzielały mi miejsca, w których jeszcze nie byłem.

Dołączona grafika Apprentice Dołączona grafika
Reach Level 5


Patrz niżej.

Dołączona grafika Adept Dołączona grafika
Reach Level 10


Patrz niżej.

Dołączona grafika Expert Dołączona grafika
Reach Level 25


Patrz niżej.

Dołączona grafika Master Dołączona grafika
Reach Level 50


Osiągnięcie 50 poziomu trochę zajmuje, ale nie ma czym się przejmować, ponieważ do tego progu łapie się poziomy dość normalnie, dopiero od 50 w górę zaczynają się większe schody, ale więcej niż 50 do platyny nie potrzeba. Jak wiadomo, wartość skilli podnosi się, kiedy ich używamy, więc najprostszą radą jest po prostu używanie jak największej ilości skilli. Oprócz porad z opisu trofeum Skill Master Dołączona grafika możesz rozważyć następujące metody:
 • Znajdź jakąś pułapkę, zadającą duże obrażenia, ale taką, która Cię nie zabije. Wchodząc celowo w pułapkę i lecząc się czarami, szybko ulepszysz Restoration.
 • Jeżeli jesteś w stanie wytrzymać kilka mocniejszych ciosów giganta albo mamuta, sprowokowanie grupki i leczenie się ulepszy Restoration oraz Light/Heavy Armor, zależnie jaki pancerz masz na sobie.
 • Block jest śmiertelnie prosty do ulepszenia. Znajdź jakiegoś mocniejszego przeciwnika, gigant też pasuje, ale dla bezpieczeństwa warto skorzystać z czegoś słabszego, np. Draugr Deathlord, po czym blokuj jego ataki tak długo jak chcesz. Przy okazji możesz się leczyć i rozwijać Restoration.
 • Skille ofensywne oraz Restoration możesz rozwijać na Shadowmere, koniku, którego otrzymujesz w ramach postępu w zadaniach Mrocznego Bractwa. Pamiętaj tylko, by przypadkiem konika nie zabić!
 • Dla zwiększenia efektu przy rozwijaniu One-Handed użyj daedrycznej broni ciętej, najlepiej sztyletu i shouta Elemental Fury, który zwiększa szybkość ataku. Im większy bazowy dmg broni tym lepiej, bo to własnie od niego zależy, jak szybko skill będzie się nam rozwijał z każdym atakiem.
 • Stań naprzeciwko unieruchomionego przeciwnika, np. wilka w klatce i zacznij rzucać na siebie w kółko czar Stoneflesh.
 • Jeżeli jesteś w stanie znaleźć/stworzyć cztery przedmioty zmniejszające o 25% koszt Magicki przy rzucaniu czarów z danej szkoły, możesz rzucać je za friko, a co za tym idzie - szybciej ulepszać skilla związanego z daną szkołą. Czar Telekinesis wykorzystywany do ulepszania Alteration jest najlepszym przykładem.
 • Staraj się na każdym poziomie wykorzystać punkty treningu. Jeżeli już możesz awansować, powstrzymaj się i poczekaj, aż znajdziesz trenera. Będzie się to zaliczało na poczet kolejnego poziomu.
 • Fort Bloodlet Throne (F8), położony w górach na południowy wschód od Falkreath to dobre miejsce na szybki rozwój Sneaking, Archery i Restoration, ponieważ w pewnym momencie musisz otworzyć bramę dźwignią, kiedy za kratą znajdują się wampiry. Jesteś wystarczająco daleko, by nikt Cię nie zauważył, ale dość blisko by ulepszać Sneaking. Na wampirach, które przecież szybko regenerują sobie zdrowie, można miło ćwiczyć też łucznictwo.
Te porady zamieszczam, bo to w końcu poradnik, ale sam polecam najbardziej zwykłą eksplorację lochów i normalne granie. W każdym bowiem lochu znajduje się mnóstwo okazji do zbalansowanego rozwijania skilli - przeciwników, pułapek, zamkniętych kufrów i drzwi. W mieście potem sprzedasz łupy i ulepszysz Speech, a potem crafting, kiedy będziesz tworzyć przedmioty czy to na swój użytek, czy to by je sprzedać za ciężką kasę.

KONIEC
To by było na tyle. Podziękowania dla Patricko, bo ikonki trofeów pochodzą z Jego albumu.
Dziękuję za uwagę.

//
Poprawki literówek i błędnego formatowania, które umknęły mi podczas korekty.

'(...) Form an opinion, say it often enough and pretty soon everyone's saying it right back at you, and then it becomes a conviction, fed by unreasoning anger and defended with weapons of fear. At which point, words become useless and you're left with a fight to the death.'

#2 Patricko

Patricko

  Pro Driver

 • Moderatorzy
 • PipPipPip
 • 15305 postów

Napisano 25 luty 2012 - 23:31:01

Super robota :D To się nazywa poradnik :D

Patrickosan.png
Ekstaza płynąca z ryku wyjącego silnika!


#3 Darayavahus

Darayavahus

  Radavayasuh ^^

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 3426 postów

Napisano 26 luty 2012 - 11:42:24

Pierwszy poradnik, któremu dałem plusa. Jeszcze nie grałem w Skyrima, ale widać że każda trofa jest porządnie opisana, gratulacje.
Dołączona grafika

#4 v82016

v82016

  Użytkownik

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 89 postów

Napisano 25 marzec 2012 - 13:56:34

Jak zdobyć trofeum Oblivion Walker ? o co w nim chodzi?
Dołączona grafika

#5 Siriondel

Siriondel

  PAJĄK-TURYSTA

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 1143 postów
 • Gadu-Gadu
 • PSNidSiriondel
 • Skąd:z krainy Brzeskich Słoików.

Napisano 25 marzec 2012 - 15:27:36

Och....
A ja myślałem, że na górze jest napisane, co trzeba zrobić...

"Łopatologicznie" - musisz zdobyć, jak sam opis wskazuje, 15 daedrycznych artefaktów (czyli takich magicznych przedmiotów z ciekawymi właściwościami), które zdobywasz w daedrycznych questach, których spis znajduje się w opisie trofeum. Ukończ wszystkie wypisane w opisie trofeum 15 questów, mając na uwadze wskazówki wypisane na zielono. Wtedy w każdym zdobędziesz jeden artefakt, co w piętnastu questach da Ci ich... cóż, piętnaście. I masz trofeum.

'(...) Form an opinion, say it often enough and pretty soon everyone's saying it right back at you, and then it becomes a conviction, fed by unreasoning anger and defended with weapons of fear. At which point, words become useless and you're left with a fight to the death.'


#6 alien666

alien666

  Super Użytkownik

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 850 postów
 • Skąd:Wrocław

Napisano 25 marzec 2012 - 16:18:33

Świetny poradnik - bardzo przejrzyście przedstawione opisy trofeów i różne dodatkowe porady. Bez poradnika gra jest naprawdę bardzo czasochłonna. Szkoda, że dopiero teraz, gdy zostały mi dwa banalne trofiki do Platyny.
Dodam tylko od siebie, że bez filmów z YouTube szukanie wszystkich lokacji to niekończąca się historia - tym bardziej wtedy, gdy większość lokacji jest "ukryta". :unsure:
Czy artefaktów nie jest 16?

Użytkownik alien666 edytował ten post 25 marzec 2012 - 16:20:35

alienFCB.png


#7 Lars06

Lars06

  偉大な賞金狩人

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 1436 postów
 • Gadu-Gadu
 • PSNidLars016
 • Skąd:Warszawa

Napisano 25 marzec 2012 - 17:43:18

Chylę czoło. Ale czasu musiałeś w to wsadzić... Mistrzostwo! Skyrim jak najbardziej w planach jest, więc pewnie nie raz się tu zjawię ;)
Dołączona grafika
Pomogłem? Kliknij Lubię to ;)
Spoiler

#8 Siriondel

Siriondel

  PAJĄK-TURYSTA

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 1143 postów
 • Gadu-Gadu
 • PSNidSiriondel
 • Skąd:z krainy Brzeskich Słoików.

Napisano 25 marzec 2012 - 20:19:11

Heh, dzięki ;) Starałem się. Przez pięć dni siedziałem po jakieś 8 godzin dziennie, gromadząc materiał i pisząc. To był ciężki tydzień dla mojego PC i konsoli. Byłem na zwolnieniu lekarskim i musiałem jakoś wypełnić sobie godziny, które normalnie spędzam w pracy. Nie wiem, czy poradnik powstałby, gdyby nie to. Duża gra, więc dużo zawartości, ale trofea to i tak tylko ułamek całego Skyrim.

@alien666
Ano jest 16, ale jeden się nie liczy; jest o tym napisane w poradniku.

'(...) Form an opinion, say it often enough and pretty soon everyone's saying it right back at you, and then it becomes a conviction, fed by unreasoning anger and defended with weapons of fear. At which point, words become useless and you're left with a fight to the death.'


#9 JERZYK

JERZYK
 • Użytkownicy
 • 26 postów

Napisano 02 lipiec 2012 - 21:50:33

Fachowo i rzeczowo .Dzięki

#10 HarveySpecter

HarveySpecter

  Super Użytkownik

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 324 postów

Napisano 06 lipiec 2012 - 19:29:48

Wielkie dzięki

#11 ExVitallin_PL

ExVitallin_PL

  Super Użytkownik

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 1926 postów

Napisano 08 lipiec 2012 - 16:09:31

Proponuję umieszczenie tego filmiku pod trofeum za 50lvl

Sposób sprawdzony osobiście, w min wbiłem z 44 na 51lvl

ExVitallin_PL.png


#12 Siriondel

Siriondel

  PAJĄK-TURYSTA

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 1143 postów
 • Gadu-Gadu
 • PSNidSiriondel
 • Skąd:z krainy Brzeskich Słoików.

Napisano 18 lipiec 2012 - 12:09:52

To jest exploit. Na górze napisałem, że poradnik nie będzie zawierał żadnych exploitów ani wykorzystywania bugów.

'(...) Form an opinion, say it often enough and pretty soon everyone's saying it right back at you, and then it becomes a conviction, fed by unreasoning anger and defended with weapons of fear. At which point, words become useless and you're left with a fight to the death.'


#13 Squal

Squal

  Master

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 834 postów

Napisano 19 lipiec 2012 - 12:00:10

No Siriondel kawał roboty wykonałeś gratulację stary za wytrwałość szkoda że mnie ten poradnik się do niczego nie przyda bo nie jestem łowcą trofików ale dobra robata.

#14 ExVitallin_PL

ExVitallin_PL

  Super Użytkownik

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 1926 postów

Napisano 19 lipiec 2012 - 14:06:45

A to sorry za to

ExVitallin_PL.png


#15 LionelPL

LionelPL

  Super Użytkownik

 • Zbanowani
 • PipPipPip
 • 1762 postów
 • Gadu-Gadu
 • PSNidLionelPL
 • Skąd:Kłodzko

Napisano 16 sierpień 2012 - 11:22:22

Mam pytanie co do jednego questa Dedrycznego Ill Met By Moonlight

Tam w zależności co się zrobi to mozna dostać Ring of Hircine
lub Savior's Hide i które mam mieć aby zaliczylo Oblivion Walker?
Dołączona grafika

#16 Siriondel

Siriondel

  PAJĄK-TURYSTA

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 1143 postów
 • Gadu-Gadu
 • PSNidSiriondel
 • Skąd:z krainy Brzeskich Słoików.

Napisano 16 sierpień 2012 - 11:58:33

Tam w zależności co się zrobi to mozna dostać Ring of Hircine
lub Savior's Hide i które mam mieć aby zaliczylo Oblivion Walker?

Obojętnie. Niezależnie, które zdobędziesz, zaliczy to +1 do wymaganej 15.

'(...) Form an opinion, say it often enough and pretty soon everyone's saying it right back at you, and then it becomes a conviction, fed by unreasoning anger and defended with weapons of fear. At which point, words become useless and you're left with a fight to the death.'


#17 LionelPL

LionelPL

  Super Użytkownik

 • Zbanowani
 • PipPipPip
 • 1762 postów
 • Gadu-Gadu
 • PSNidLionelPL
 • Skąd:Kłodzko

Napisano 18 sierpień 2012 - 23:06:23

To mam pytanie co do jeszcze jednego pucharka mianowicie Reader

Mam parę umiejętnosci zrobionych na 100 więc jeśli przeczytam książkę która powinna dać mi skilla do umiejętnosci którą mam na 100 a mi nie da tego skilla bo mam to umiejętnosc na 100 to mi zaliczy jako przeczytana Skill Books?
Dołączona grafika

#18 Siriondel

Siriondel

  PAJĄK-TURYSTA

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 1143 postów
 • Gadu-Gadu
 • PSNidSiriondel
 • Skąd:z krainy Brzeskich Słoików.

Napisano 18 sierpień 2012 - 23:27:38

Najprawdopodobniej tak, ale dla pewności zapisz grę przed przeczytaniem książki, zobacz statystykę, przeczytaj i zobacz statystykę jeszcze raz. Jak jest o jedną więcej, to jest okej.

'(...) Form an opinion, say it often enough and pretty soon everyone's saying it right back at you, and then it becomes a conviction, fed by unreasoning anger and defended with weapons of fear. At which point, words become useless and you're left with a fight to the death.'


#19 LionelPL

LionelPL

  Super Użytkownik

 • Zbanowani
 • PipPipPip
 • 1762 postów
 • Gadu-Gadu
 • PSNidLionelPL
 • Skąd:Kłodzko

Napisano 19 sierpień 2012 - 00:02:25

Dzięki,jutro sprawdze
Dołączona grafika

#20 sulminski

sulminski
 • Newbie
 • 1 postów

Napisano 24 listopad 2012 - 20:59:50

Po krótce opiszę moją historię i pytanie, na które może Wam uda się odpowiedzieć i jakimś cudem znaleźć rozwiązanie.

Miałem postać 50~ lvl, którą zdobyłem dużą część trofeów. Przez błąd w grze straciłem możliwość wykonania wszystkich quest'ów dla Gildii Złodziei, nie będę zanudzał szczegółami. Więc na chłopski rozum, stworzyłem drugą postać, którą chciałem zdobyć resztę trofeów.

Po zdobyciu wszystkich trofeów (z pominięciem Oblivion Walker) Platynka się nie pojawiła... Zdziwiony zajrzałem do Twojego Poradnika i co ukazało się moim oczom?

"Ponadto, wszystkie pucharki można zrobić jedną tylko postacią."

Powyższy cytat naprawdę mówi o tym, że Platynkę można zdobyć TYLKO JEDNĄ POSTACIĄ? :( Może zdobycie Oblivion Walker coś da?

Pozdrawiam!

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Poradnik

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Font:
Arial | Calibri | Lucida Console | Verdana
 
Font Size:
9px | 10px | 11px | 12px | 10pt | 12pt
 
Color: